Wydaje się być zatrważającym fakt, że w 2004 roku, ledwie 9% mieszkańców Podkarpacia powyżej 15 roku życia, miało wykształcenie wyższe. W 2009 roku, ilość znacznie się zwiększyła, ponieważ wzrosła do 15%. To zdecydowanie pozytywnie rokuje.
Tradycyjny podział ról
W poprzednich latach można było również zaobserwować trend, iż to mężczyźni podejmują pracę zawodową, a panie zapewne zostają w domu z dziećmi. Zdecydowana większość nie ma wykształcenia wyższego, tak więc i paniom z pewnością trudniej znaleźć zatrudnienie na tyle opłacalne, aby pozwolić sobie na posłanie dziecka do przedszkola lub wynajęcie dla niego opiekunki.
To smutne, że panie swego czasu niezbyt dobrze odnajdowały się na rynku pracy, mimo swojego młodego wieku. To duża strata dla pracodawcy, gdy nie ma w swojej załodze zbyt wielu młodych osób. To zawsze niesamowita energia i kreatywność, która przekłada się na znakomite efekty w pracy. Warto byłoby więc wdrożyć w województwie podkarpackim programy, mające na celu aktywizację zawodową pań oraz uświadomienie im konieczności kształcenia.
To takie niesprawiedliwe, że kobieta musi zajmować się domem i dziećmi. W dzisiejszych czasach kobiety potrafią dość często zarobić więcej od mężczyzn.
Ja myślę, że każdy ma prawo do indywidualnego wyboru. Nie zawsze dla każdego życiowe wybory muszą oznaczać to samo.