Powierzchnia województwa wynosi 17 846 km2, a jego populacja to 2,1 miliona. Wartości te sprawiają, że Podkarpacie zajmuje odpowiednio 11. i 9. miejsce wśród pozostałych województw Polski. Administracyjnie, województwo podkarpackie dzieli się na 21 powiatów i cztery miasta na prawach powiatu. Te z kolei podzielone są na 160 gmin. Na terenie województwa jest 50 miast, wśród których największymi są: Rzeszów (ok. 185 tys. mieszkańców), Przemyśl (ok. 63,5 tys. mieszkańców), Stalowa Wola (ok. 63,5 tys. mieszkańców), Mielec (ok. 61 tys. mieszkańców), Tarnobrzeg ( 48 tys. mieszkańców) i Krosno (46 tys. mieszkańców). Dwa pierwsze i dwa ostatnie miasta to miasta na prawach powiatu.
Pod względem rozwoju gospodarczego województwo podkarpackie jest bardzo zróżnicowane wewnętrznie i można podzielić je na obszary rozwoju przemysłu, obszary z dominującą rolą rolnictwa oraz obszary turystyczne. Tereny przemysłowe zlokalizowane są w obrębie największych miast województwa, w dwóch Specjalnych Strefach Ekonomicznych: EURO-PARK MIELEC i Wisłosan Tarnobrzeg oraz w parkach przemysłowych i technologicznych: Mieleckim Parku Przemysłowym, Parku Przemysłowym „Stare-Miasto Park” oraz w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym. Wymienione ośrodki to obszary skupiające głównych pracodawców regionu. Pozostałe tereny województwa to obszary rolnicze oraz tereny z rozwiniętą funkcją turystyczną, w której zatrudnienie znalazła niewielka część mieszkańców Podkarpacia.
Zarobki mieszkańców województwa podkarpackiego z pewnością nie należą do najwyższych w kraju. Na najlepsze wynagrodzenia w regionie mogą liczyć mieszkańcy Rzeszowa, których płace wynoszą niecałe 3700 złotych brutto. Pod względem zarobków dobrą pozycję zajmuje również Stalowa Wola (3600 zł) oraz Dębica (3636 zł). Najlepiej zarabiają pracownicy w przedziale wiekowym 41-50 lat. Branże, w których zarobki są najbardziej obiecujące to IT, energetyka, przemysł ciężki, bankowość oraz budownictwo.