W Polsce prawie 2,4 miliona osób codziennie wyjeżdża co najmniej poza granice swojej gminy by dojechać do miejsca pracy. Jak wynika z badań GUS, województwo podkarpackie charakteryzuje się największym udziałem osób dojeżdżających do pracy w ogólnej liczbie pracowników. Szacuje się, że aż co trzeci zatrudniony mieszkaniec regionu jest zmuszony regularnie dojeżdżać do pracy. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka – od niskiego zagęszczenia ludności, przez nierównomierność lokalizacji głównych ośrodków miejskich aż po indywidualne preferencje i przyzwyczajenia.
Migracje zawodowe w województwie podkarpackim nie ograniczają się jednak tylko do migracji czasowej, uwzględniającej codzienny dojazd do pracy i powrót do domu. Zjawisko to ma coraz częściej zasięg międzypowiatowy, a także międzywojewódzki. Jak pokazują badania, większość z podkarpackich powiatów jest regionami odpływowymi, z których, w poszukiwaniu zawodowego szczęścia, wyjeżdża coraz więcej osób. Wśród opuszczających granice rodzinnej gminy i miejscowości przeważają ludzie młodzi, motywowani względami edukacyjnymi i finansowymi. Ponadto, coraz powszechniej na emigrację zawodową decydują się osoby wysokowykwalifikowane, dla których miejsc pracy albo nie ma, albo istnieją wyłącznie stanowiska poniżej ich umiejętności i oczekiwań. Głównymi przyczynami wyjazdów są problemy ze znalezieniem zatrudnienia oraz niezadowalający poziom wynagrodzenia. Do tego często dochodzi kwestia dodatkowych benefitów i premii, nierzadko gwarantowanych przez nowoczesne firmy działających na terenie największych miast, stref ekonomicznych i parków przemysłowych. Tym, co w przeważającej liczbie przypadków trzyma dane osoby na miejscu jest sentyment do rodzinnych stron, przywiązanie do nieruchomości, zobowiązania rodzinne oraz lokalny patriotyzm.
Do ponadlokalnych ośrodków przyciągających rzesze pracowników z odległości większych niż kilkanaście kilometrów należą największe miasta województwa: Rzeszów, Dębica, Mielec, Stalowa Wola, Jarosław, Krosno i Sanok. Wśród innych miast Polski, cieszących się największą popularnością wśród mieszkańców Podkarpacia, niezaprzeczalny prym wiedzie Warszawa. Drugim, chętnie wybieranym miastem jest Kraków.